Норми за сън: Здравословен режим на сън за бебето

Бебе в бяла пижама спи на чаршаф с надписи като 'kindness', 'love', и 'joy'. Консултации за спазване на адекватни интервали на будуване и норми за сън според възрастта.

Едно от основните правила, когато говорим за режим на бебе, е спазването на адекватни за възрастта интервали на будуване и норми за сън. Нацелването на тези интервали може да бъде трудна задача за доста родители. Ще се опитам да го обясня съвсем просто. Малките човечета функционират точно като нас възрастните. Техният капацитет за будуване просто е доста по-малък от нашия заради незрялата им нервна система и крехката им възраст. Както ние възрастните можем да будуваме определен период от време без да изпитваме дискомфорт и преумора, така и бебетата имат определена норма на будуване.

Какво е интервал на будуване?

Интервал на будуване е времето, което бебето прекарва будно между 2 спанета. Интервалът на будуване започва, когато бебето се събуди от дрямка или от нощен сън и завършва, когато заспи за следващия си сън (дрямка или вечерно лягане).

Спазването на интервали на будуване цели от една страна да избегне прекомерната умора у бебето, а от друга да гарантира, че бебето е будувало достатъчно време, за да се измори. Ако бебето не е прекарало достатъчно време будно то няма да има необходимото налягане за сън, за да заспи лесно и безпроблемно.

Интервалите на будуване обикновено са полезни през първата година – година и половина или поне докато детето не мине на един дневен сън. Интервалите на будуване всъщност са средни стойности и служат само за ориентир. Всяко бебе е индивидуално и има различна нужда от време за будуване и количество сън. Важно е да намерите какво работи за вашето бебе, вместо да разчитате на предварително направена таблица.

Обикновено първият интервал на будуване в деня е най-кратък, а последният преди вечерното заспиване най-дълъг. Това важи за периода докато детето не премине към един дневен сън.

При режим с един дневен сън, който се пада в обедните часове, се препоръчва първият интервал на будуване да е по-дълъг от втория. Причината за това е, че когато детето мине на едно дневно спане, то вече има много дълги интервали на будуване и е по-вероятно да натрупа повече умора и превъзбуда заради натрупаните през деня впечатления.

Таблоца с обяснение за интервалите на будуване при бебетата

Какво е норма за сън

Норма за сън е сумарното време, прекарано в сън на денонощие, от което едно бебе се нуждае, за да се чувства добре и да не е преуморено. Нормата за сън на всяко бебе е индивидуална, но е важно да попада в посочените в таблицата по-долу часове (общо сън за денонощие). От значение е също така и да следите нощният сън на бебето да не пада под 10 часа.

Ето и нормите за сън, които аз препоръчвам. Не забравяйте, че те са предназначени да бъдат общо ръководство, а не строго правило!

Описателна таблица с нормите за сън при бебета

Възможно е вашето бебе да не отговаря на посочените интервали на будуване и да е в състояние да будува по-дълго време без да се преуморява. Това по-дълго време обаче няма да е с час-два отгоре, а най-често с около 15 минутки до половин час повече от посоченото.

Ако вашето бебе изглежда не отговаря на посочените интервали на будуване, вместо това се съсредоточете върху общия сън за 24 часа и следете той да не пада под нормата. В комбинация с едно щастливо и спокойно бебе, то можете да бъдете спокойни, че всичко е наред.

Също така е полезно да следите сигналите за сън на вашето бебе и да проследявате поведението му спрямо съня в рамките на няколко дни. Тъй като интервалите на будуване често са на принципа проба-грешка докато нацелите правилния, това може да ви помогне да намерите идеалния интервал на будуване за вашето уникално бебе.

Неспазването на интервалите на будуване и на индивидуалната норма за сън може да доведе до хронична преумора при бебето, която от своя страна резултира в многобройни проблеми със съня. Преумореното бебе е раздразнително, изнервено и неспокойно. Хроничната преумора може да доведе и до проблеми с храненето и отказ от храна.

Екатерина Стефанова

Автор

Аз съм сертифициран консултант по детски сън. В моите програми ще получите всичко необходимо, за да помогнете на вашето бебе да спи по-добре. Използвам нежни и ефективни методи, които приоритизират връзката родител-бебе. Моята мисия е да помагам на семействата да бъдат щастливи и здрави чрез пълноценен сън.

Списък на съдържанието