Сънят е жизненоважен и често умението за самоуспокояване е считано за свещения граал по отношение на добрия сън на бебетата и малките деца. Не случайно приучаването към самостоятелно заспиване се превръща в цел за повечето родители, които изпитват затруднения със съня на бебето им.
След като детето се научи да се самоуспокоява много от проблемите със съня като кратки дремки, ранно сутрешно събуждане и нощни будувания обикновено изчезват. Така че да, всички усилия си струват! Това, което много родители не осъзнават обаче, е, че приучаването към самостоятелно заспиване изглежда много различно в зависимост от възрастта на детето, етапите в развитието му, неговия темперамент и не на последно място родителския стил в семейството.
И така, кое е идеалното време да научим детето да се самоуспокоява? Очевидно всички деца са различни, но има общи неща, които можете да очаквате или които могат да помогнат в зависимост от възрастта на детето.
Проучванията, а и добрата доза здрав разум, ни казват, че е крайно неподходящо приучаването към самостоятелно заспиване да се случва през първите 3 месеца след раждането на бебето. То трябва да достигне определно ниво в когнитивното си развитие, за да можем да започнем да го учим да заспива самостоятелно. Всички усилия по време на така наречения “четвърти триместър” трябва да бъдат насочени към установяване на добри навици за сън.
Сънят е 50% генетичен и 50% възпитание. Може да сте благословени със сравнително спящо бебе, което с малко грижи (подходящо време за лягане, последователност и постепенно отдръпване) изглежда започва да се самоуспокоява до 12-та седмица.
Но може да ви се е паднал и генетично по-предизвикателния тип, който има нужда да бъде потупан, полюлян, поносен, за да заспи. И това е напълно ОК! С малко помощ от специалист ще постигнете отлични резултати.
Около четвъртивя месец повечето бебета развиват способността да се самоуспокояват. Може дори да забележите, че понякога бебето успява да се самоуспокои и да заспи, докато в други случаи има нужда от вашата помощ.
Повечето от стратегиите в този период изискват много търпение. Вашето дете вероятно все още реагира добре на потупване, гушкане и кърмене – наслаждавайте се на тези моменти! Много скоро те ще останат в миналото и ще се превърнат в скъп ваш спомен.
Идеалната, или по-скоро най-лесната възраст за приучаване към самостоятелно засповане според редица проучвания е между пети и седми месец. Повечето бебета в тази възрастова група все още са по-малко упорити по природа и възпитаването на нови навици за сън ще бъде по-лесна задача.
От осмия месец нататък приучаването към самостоятелно заспиване започва да става все по-трудно, но в никакъв случай невъзможно. Вашето бебе започва да осъзнава, че колкото по-силно плаче или крещи, толкова по-бързо мама се втурва към него. Бебето в тази възраст е вече доста по-упорито по отношение на това, което иска, а именно да продължите да го приспивате. А и можем ли да го виним? В прегръдките на мама е най-хубаво!
Ако се сблъсквате със затруднения е важно да не се отчайвате, а да потърсите помощ, за да адаптирате стратегията си към възрастта и темперамента на детето. Често срещам мнението сред родителите, че когато детето стане по-голямо и осъзнато и започне да разбира повече ще стане по-лесно. Налага се да ви разочаровам – точно обратното е истина по отношение на приучаването към самостоятелно заспиване. Въпреки това е важно да знаете, че приучаването към самостоятелно заспиване е възможно на ВСЯКА възраст, така че изберете това, което е подходящо за вас и вашето дете и се доверете на специалист, който ще изготви за вас индивидуален план за действие, съобразен с вашия конкретен случай.
А в този мой блог пост ще намерите подробно описание на приучаването към самостоятелно заспиване, още наричано “sleep training”.