Има ли добри и лоши асоциации за сън? Моето мнение е да, има!
Лишаването от сън ще ви накара да правите неща, които обикновено не бихте направили. Не е изненада, че в малките часове на нощта, с пищящо бебе на ръце, много родители ще направят ВСИЧКО, за да накарат бебето си да заспи. Знам го от личен опит, защото аз бях точно от тези родители. Какво ли не правех, за да спи бебето ми. Носене на ръце по цели нощи, люшкане на кошарата с часове, носене в слинг (беше му любимото) … даже съм стигала и до там, че качвах бебето в колата посред нощите и шофирах из квартала, докато той си дремеше сладко сладко в столчето за кола, а аз приличах на зомби и изобщо, ама ИЗОБЩО не се наслаждавах на майчинството.
И така до един момент, в който просто изнемогнах. Буквално. Използвайки асоциации за сън, пречех на бебето си да се научи да спи самостоятелно и го научих на навици, които ми изиграха много лоша шега.
Какво всъщност е асоциация за сън? Накратко казано асоциация за сън е всичко, което помага на бебето да спи. Най-известните асоциации за сън са залъгалката, люлеене/подскачане, носене в слинг и разбира се кърмене/шише.
Хайде да ги разгледаме обаче малко по-обстойно.
„Добри“ асоциации за сън
Списъкът с „добри“ асоциации за сън е кратък. Тъй като аз съм голям привърженик на залъгалката, не мога да не я сложа на първо място. Да, залъгалката може да причини проблеми със съня, но тя също така има много големи предимства. Доказано е, че използването на залъгалка може да помогне за намаляване на риска от внезапна детска смърт (SIDS), което според мен е достатъчно добра причина да опитате да я запазите. Новородените бебета също така имат много силен сукателен рефлекс, така че залъгалката ще им помогне да задоволят тази естествена нужда. Освен това залъгалката е страхотно средство за успокояване на изнервено бебе.
Залъгалката може да се превърне в голяма пречка за съня на бебето (и за вашия собствен), ако то се събужда всеки път, когато тя падне. Залъгалката изпада от устата на бебето, то се буди и започва да плаче и родителите скачат от леглото, за да я пъхнат обратно в устата му. Какво научава вашето бебе от това? Че има нужда от залъгалката, за да заспи отново, и че мама или тати ще я поставят отново в устата му вместо него.
Добрата новина е, че около 6-7 месечна възраст повечето бебета могат да бъдат научени да си поставят залъгалката обратно в устата сами, без помощ от родител. Можете да се упражнявате с бебето през деня, като поставяте в ръката му залъгалката и я придвижвате към устата му. След като бебето усъвършенства това умение, поставете няколко залъгалки в креватчето му и му помагайте да ги намира с ръчичка и да ги слага в устата си. Препоръчвам да използвате светещи залъгалки през нощта, за да може бебето лесно да ги намира в тъмното.
Ако по някаква причина бебето обаче продължава да се буди нощем и да очаква от вас да му връщате залъгалката в устата, то тя може да се превърне и в лоша асоциация и да се наложи да я премахнете напълно.
Гушкането, държането на бебето на ръце или носенето в слинг също попадат в графата добри асоциации за сън в моите разбирания. За бебето няма нищо по-хубаво от сигурността и топлината, която усеща в прегръдките на мама. А за една мама смятам, че също най-прекрасното чувство на света е да гушка рожбата си. Не случайно гушкането с бебето е полезно и за прозиводството на кърма. Контактът кожа в кожа ви помага да отделите пролактин и стимулира производството на окситоцин, два важни хормона за производството на кърма.
Важно е да се стремите бебето да не заспива в ръцете ви, а да го поставяте винаги будно в кошарката му и да му давате шанс да заспи самичко в нея. Така гушкането няма да се превърне в асоциация за сън, а ще бъде една прекрасна част от ритуала ви преди сън.
Още за гушкането може да прочетете тук: Мамо, гушкай ме! За гушкането и разглезването
„Лоши“ асоциации за сън
Причината, поради която считаме определени действия от наша страна за лоши асоциации за сън е, че когато бебето заспи, то очаква да се събуди в същата среда. Иначе казано ако оставяте бебето да заспива винаги на ръце и го поставяте в кошарата му във вече заспало състояние, при всяко събуждане то ще се чуди защо не е в ръцете ви и къде е попаднало.
Представете си, че вечерта си лягате във вашата си спалня, до вашия си човек. Изведнъж се събуждате и се оказвате на коренно различно място, например на някой пуст плаж, и сте съсвем сами! Ще бъдете много объркани и вероятно ще се разбудите, за да разберете къде се намирате и какво се е случило. Точно така се чувства и вашето бебе.
Така че, каквото и да правите, стремете се да поставяте бебето в кошарата му винаги готово за сън, но в будно състояние и му давайте възможност да заспи без конкретното действие от ваша страна (без значение дали е носене, люлеене, возене и т.н.).
Заедно можем да разберем дали бебето ви има силна асоциация за сън и да работим по нейното плавно премахване. След като бебето придобие умението да заспива без асоциация за сън, то ще може да свързва циклите на съня и да “се приспива” самичко. По този начин ще имате спокойни нощи със спящо бебе!