Смяната на времето (както през есента, така и през пролетта) може да повлияе на съня на бебетата и децата, защото има отражение върху техния циркаден ритъм и върху биологичния им часовник. А нека бъдем честни – влияе и на нас възрастните. Циркадният ритъм на бебетата им помага да заспиват и да се събуждат по едно и също време всеки ден, така че е напълно нормално да наблюдаваме проблеми със съня, когато часовниците се сменят.
Подготовката, обаче, е половината от успеха. Разбира се имате опцията да не правите нищо, ако самите вие сте ранобудни и нямате проблем с това, че детето ще става един час по-рано. Все пак и ще си ляга с един час по-рано, което пък ви дава възможност за повече свободно време вечер. Но ако сте като мен и ранното ставане в 06:00 ч. сутрин не ви е най-любимото нещо на света, на драго сърце ви давам два прости съвета, които ще направят приспособяването много по-лесно за цялото семейство.
Планирайте от по-рано
Повечето бебета и деца ще имат нужда от приблизително една седмица (две, ако не се адаптират добре към промените), за да осъществят прехода към зимното часово време. Препоръчвам да изместите дневния график на детето си с 15 минути в седмицата преди смяната на часовниците, като го правите бавно и постепенно и на всеки 2 дни слагате детето за вечерно лягане с 15 минути по-късно. Това ще даде възможност на вашето бебе/дете да се приспособи към часовата разлика без да се стига до прекомерна умора, която пък ще повлече след себе си многобройни проблеми със съня (кратки дремки, нощни събуждания, ранни сутрешни събуждания). Ето пример как да изместите плавно режима на дете, което си ляга в 19:00ч. за вечерен сън:
Ден 1: 19:15ч.
Ден 2: 19:15ч.
Ден 3: 19:30ч.
Ден 4: 19:30ч.
Ден 5: 19:45ч.
Ден 6: 19:45ч.
Ден 7: 19:00ч.
Ден 7 в случая се явява денят, в който преместваме часовника. Ако детето се справя без видима преумора с това изместване на режима, то в рамките на една седмица вашият преход към зимно часово време е осъществен.
Бъдете подготвени за някои трудности
Както споменах, вашето дете има свой биологичен часовник, така че има вероятност да срещнете известна съпротива по време на този преход към зимно часово време. То може да заспива по-трудно докато се адаптира, защото тялото му казва, че още не е време за сън. Точно затова горещо препоръчвам плавното изместване на режима. Създайте успокояваща рутина и атмосфера преди лягане, намалете осветлението, изключете екраните и отделяйте повече време за тихи игри.
Ако забележите, че детето се преуморява и не се чувства добре с този метод на изместване, то помислете дали да не правите преместването с 15 минути не на всеки 2 дни, а на всеки 4. А няма нищо лошо и в това да паузирате процеса за няколко дни, за да дадете повече време на малкото човече да се адаптира. Децата са също толкова индивидуални и различни колкото и ние, възрастните.
Воала! Надявам се, че успях да ви помогна да преминете с по-малко драми през периода на смяната на часовото време. А ако четете този блог пост след като вече сме сменили часовниците, то няма повод за притеснение – можете да направите тези промени и след преместването на стрелките!