Дори и добре да живееш все ще те настигне следващият преход в режима.
Предполагам ситуацията ви е позната – тъкмо сте нагласили режима на бебето така, че ежедневието ви да е станало една идея по-предсказуемо и отново е време да преустройвате всичко отначало.
Първата година от живота на бебето е много динамична откъм преходи в режима. Бебето расте и съответно нуждите му за сън и бодърстване се променят. Представете си само, че новороденото има около 45-минутен интервал на будуване, а на 6 месеца бебето вече може да издържа около 2,5 часа будно. Това си е истинско постижение! Припомни си нуждите за сън на бебето според възрастта в този блог пост Норми за сън
Кои са най-големите преходи в режима?
Сигнали за преход в режима
Отказ от последна дневна дрямка – ще забележите, че бебето буквално бойкотира последната дрямка за деня и категорично не иска да заспи. Изглежда сякаш не е изморено, а напротив – бодро е и е готово за игра. Това е признак за недостатъчна умора и готовност от страна на бебето да прекарва по-дълго време будно.
Ако все пак заспи за последната дрямка след цяла вечност, ще видите, че вечерното лягане се измества все по-късно и по-късно. В случай, че бебето ви има повече от 2 дневни дремки и последната дрямка продължава да става все по-късна и по-късна (което автоматично премества и вечерното лягане за доста по-късно), то е дошло време тя да отпадне. Удължете плавно интервалите на будуване и слагайте бебето да спи с около час-час и половина по-рано вечерта.
Ако поведението на бебето през нощта се е променило и системно наблюдавате нощни събуждания, нощни будувания и/или ранни събуждания, то това е много вероятен знак, че бебето спи повече от необходимото през деня, не будува достатъчно и съответно няма достатъчно нялагане за сън, така че да спи цяла нощ.
Kак да премахнете последната дневна дрямка?
Започнете плавно да удължавате интервалите на будуване на бебето с по около 10-15 минути през няколко дни. Внимание! Не удължавайте всички интервали наведнъж, а започнете с този, при който смятате, че бебето ще издържи най-лесно една идея по-дълго време будно. Също така запазете тази последна дрямка докато тя не стане 15-20 минутки.
Много родители смятат, че тъй като бебето става нервно с малко повече будуване, то не е в състояние да направи прехода, но това е погрешно мнение. Ако бебето ви дава всички изброени сигнали, то е готово за преход в режима и просто има нужда да му помогнете да издържи още малко време будно докато се адаптира. Как да му помогнете? Сменете обстановката, предложете му нещо малко за хапване или излезте навън за кратка разходка.
Когато последната дрямка отпада и бебето прави по-малко дремки, слагайте го да спи по-рано за вечерно заспиване. Целта е бебето да няма прекалено дълъг последен интервал на будуване, който в най-честия случай ще доведе до преумора. С течение на времето бебето ще издържа все повече и повече време будно и вечерното лягане в един момент отново ще се измести за по-късен час.
Когато настъпи моментът за преход в режима е важно да бъдете постоянни и да имате реалистични очаквания. Обикновено отнема около 4-8 седмици, за да може бебето да се адаптира към новия си режим на бодърстване и сън.
Аз лично не препоръчвам честото редуване на дни с повече и по-малко дремки, тъй като това води до объркване в биологичния часовник на бебето. Разбира се може да има дни, в които да се наложи да вкарате още една кратка дрямка, особено когато бебето не е спало добре през деня. В дните, които го позволяват, е по-добре е да преминавате към по-ранно вечерно лягане. Дори и 18:30 ч. да ви се вижда прекалено рано да сложите бебето да спи за вечерен сън, то повярвайте ми – не е. Консолидираният нощен сън ще помогне на бебето да коменсира за недостатъчния дневен сън.