Споделеното спане за някои семейства е прекрасен начин да осигурят пълноценен сън за всички. Причината много бебета да спят по-добре в родителското легло (концепцията “споделено спане”) е, че там се чувстват на сигурно и безопасно място поради усещането за близост.
За да сте сигурни, обаче, че концепцията за споделено спане наистина работи, е изключително важно да обърнете внимание на следните точки:
▶️Всички членове на семейството имат достатъчно място в леглото 👉 при нужда купете по-голямо легло.
▶️Всички участващи са съгласни с концепцията за споделено спане 👉 в идеалния случай това трябва да бъде съвместно решение, което взема предвид нуждите и желанията на цялото семейство.
▶️Бебето има собствена, добре отделена зона за спане👉 например от страната на мама, ограничено от стена или от специално предназначена предпазна преграда за легло (СЗО препоръчва бебето да не се спи между родителите от съображения за безопасност).
▶️Леглото е оборудвано с достатъчно добра защита срещу падане от всички страни👉 тук безопасността е на първо място!!!
Как да разбера, че споделеното спане не е за нас или че вече не върши работа?
▶️Ако не можете да свикнете с него и не отговаря на представата ви за семеен живот (същото важи и за партньора ви, разбира се).
▶️Ако си пречите един на друг, докато спите – вие или бебето често се събуждате от съня на другия (например когато си лягате вечер).
▶️Ако вашето бебе заспива добре вечер, но се събужда веднага щом станете.
▶️Когато заспиването отнема много време и става все по-трудно. Това често се дължи на нарастващата мобилност (от около 10-11 месечна възраст на бебето). В този случай детето се чувства изкушено от голямото пространство и му е трудно да заспи.
Решението винаги е индивидуално – в крайна сметка единственото важно нещо е всички участници да получат качествения сън, който им е необходим за да водят нормален живот.